Yerli otomobil piyasaya çıkmadan olay oldu. Peki nedir bu yerli otomobil olayı? Otomobil sektörü hem pazarlama hem de üretim açısından zorlu. En küçük otomobil üreticisi yıllık yaklaşık 1.000.000 üretime sahip. Bu durum, yedek parçadan tutun da servis hizmetlerine kadar pek çok şeyi etkiliyor. Ölçek, otomobil için yarattığınız marka stratejisinden çok daha önemli bir parametre.

İlk iş olarak yerli demeyelim

Öncelikle buna “Yerli otomobil” adını verirsek proje başlamadan jübilesini yapar. Domatesin, mercimeğin, halının yerlisi makbuldür ve pazarlama açısından bir değer taşır. Ancak otomobilin “yerli” olarak adlandırılmasını doğru bulmuyorum. Ülkemiz otomobilleriyle meşhur bir yer değil. Otomobil gibi risk yüksek ürünlerde “yerli” olmanız tüketicide bir değer ifade etmez. Bu otomobilin başarılı olmasını istiyorsak evrensel ihtiyaçlar, küresel değişimler ve insani değerlerden beslenmelidir.

Güçlü bir değer

“Bizim otomobil”, yepyeni şeyler sunmalı. Her konuda yenilikçi olmasını bekleyemeyiz ama bir kaç konuda hiç yapılmamış olanı yapmalı. Yaratılacak marka için tek bir şans var. Bu şansı doğru değerlendirmek için öncelikle çok kapsamlı bir küresel araştırma yapılmalı. Olası hedefler doğrultusunda insanların otomobilden, ulaşımdan ve hatta hayattan beklentileri derin bir şekilde analiz edilmeli.

Siyaset malzemesi olmasın

Yeni yaratılacak otomobil markası için en önemli konu siyasi kaygılardan arındırılmış olmasıdır. Bu tarz işlerde süreklilik ve sabır şart. Siyaset ise sabır işi değil, günlük olarak değişir. Bu, bir propaganda aracı olarak kurgulanırsa o zaman ne herkesin sahipleneceği milli bir değer haline gelir ne de doğru düzgün başarı elde eder. Otomobil yapma işi seçim yaklaşırken kaldırımları yenilemeye benzemez.

Bu noktada küresel değişimlerden beslenmek gerekir. Dünya genelinde bu otomobilin hangi pazarlarda alıcı bulabileceği değerlendirilmelidir. Zira biz ona “yerli, milli, Türki” ne dersek diyelim, dünyaya satamadığımız bir otomobil hafta sonu bahçe işiyle ilgilenmek gibi bir hobi olarak kalır.

Normal şartlarda markanın adı pek çok somut unsur belirlendiğinde konulmalıdır. Ancak bu otomobile daha fazla “yerli otomobil” denilmemesi için strateji belli olur olmaz bu işin adını koymak gerek.